توسط آبزیکو یکشنبه, 06 شهریور,1401
بازدید معاون محترم وزیر و ریاست سازمان شیلات ایران و سرپرست شیلات گیلان و هیئت همراه

رو‌نمایی از محصولات و‌تجهیزات،تکنولوژی روز دنیا در صنعت آبزی پروری و بررسی  نحوه عملکرد آن ها

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو چهار شنبه, 15 تیر,1401
افتتاح یکی از بزرگترین مجموعه های پرورش ماهیان خاویاری کشور (شرکت خاویار بهپرور شمال)

با استفاده از استخرهای پیش ساخته فایبرگلاس آبزیکو

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو جمعه, 23 مهر,1400
کنسرسیوم ماهیان خاویاری گیلان و مازندران 11 مهر ۱۴۰۰

اولين جلسه مجمع عمومی عادی كنسرسيوم تولیدکنندگان صنعت ماهيان خاوياري ایران در تاریخ 1400/07/11 از استانهای گیلان و مازندران در مؤسسه بین المللی تاسماهیان دریای خزر جاده سنگر، برگزار شد.

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو چهار شنبه, 17 شهریور,1400
سیستم پرورش ماهی خاویاری

برای پرورشی ماهیان خاویاری سیستم های پرورشی متفاوتی معرفی شده است که هر یک از این سیستم ها شرایط مختص به خود را دارد و در این مقاله با اشاره به اختصاصات هر یک، انتخاب بهترین روش پرورشی آسان می گردد.

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو چهار شنبه, 10 شهریور,1400
حمل و نقل ماهی خاویاری زنده

حجم نامناسب آب، کاهش اکسیژن، افزایش دما، برخورد ماهیان به یکدیگر در فضای محدود خودروهای حمل ماهی، استرس شدیدی را در ماهیان در طول مدت زمان حمل و نقل ایجاد نموده و باعث بروز تلفات در آنها میگردد.

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو جمعه, 15 مرداد,1400
تغذیه مولدین خاویاری با اسید چرب

تخمک های مولدینی که از منابع چربی سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع امگا 3 استفاده نموده اند، سریعتر تفریخ می شوند و لاروها از رشد و بازماندگی بیشتری برخوردار خواهند بود.

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو سه شنبه, 12 مرداد,1400
تاثیر تغذیه ماهی خاویاری با اسید چرب

اسیدهای چرب لینولئیک، لینولنیک و آراشیدونیک، اسیدهای چرب ضروری برای آبزیان محسو.ب می گردد. این اسیدهای چرب در ساختمان غشاها بکار رفته، در انتقال چربیها و برخی از آنزیمهای لیپوپروتئین نیز دخالت دارند

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو دوشنبه, 04 مرداد,1400
میزان تولید خاویار در کشور

معاون وزير و رييس سازمان شيلات ايران گفت: در سال 1399ميزان توليد خاويار به بيش از ۱۲ تن و گوشت ماهيان خاوياري به بيش از سه‌هزار و ۵۰۰ تن رسيد كه روند توسعه روزافزون توليد را نشان می دهد.

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو یکشنبه, 13 تیر,1400
فوق رسیدگی تخمکها در تاسماهیان

فوق رسیدگی تخمکها در ماهیان خاویاری حصول یکسری از واکنشها در بدن ماهی و اووسیت است که منجر به تبدیل شدن اووسیتهای با قابلیت لقاح به تخمکهای غیر قابل بارور میگردد.

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو سه شنبه, 08 تیر,1400
تزریق هورمون مولدین خاویاری جهت تکثیر مصنوعی

برای دریافت نتیجه ایده آل از یک تکثیر مصنوعی باید قبل از رسیدن به مرحله رسیدگی جنسی نهایی یکسری از موارد مهم اثر گذار بر تکثیر موفق را مورد توجه قرار داده و بصورت اصولی رعایت نماییم.

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو پنجشنبه, 20 خرداد,1400
تولید لارو (انکوباسیون) ماهی خاویاری

سالن انکوباسیون باید تاریک باشد، زیرا نور تاثیر منفی بر جنین می گذارد. در زمان تخم گشایی، لاروهای شناور همراه با جریان خروجی آب وارد تراف جمع کننده لارو می گردد و ...

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو یکشنبه, 16 خرداد,1400
ماهی خاویاری و استحصال مواد تناسلی به روش زنده

با توجه به درجه حرارت آب و شرایط ماهی، ممکن است مولدین نر 28 تا 36 ساعت پس از تزریق، اسپرم ریزی نموده، لذا در این فاصله هر چند ساعت باید مورد بررسی قرار گیرند.

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو چهار شنبه, 12 خرداد,1400
ماهی خاویاری و تزریق هورمون در زمان رسیدگی جنسی

دامنه دمایی تزریق و تکثیر مولدین گونه های ماهیان خاویاری پرورشی بومی و غیر بومی کشور بین 12 تا 22 درجه سانتیگراد متفاوت می باشد.

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو شنبه, 08 خرداد,1400
تغذیه مولدین خاویاری

تغذیه پیش مولدین ماهیان خاویاری پرورشی در دمای بین 14 تا 26 درجه سانتی گراد و از شروع مرحله III رسيدگی جنسی تا چند ماه قبل از تزريق هورمون با مکمل و غذا حاوی پروتئین حدود 48 درصد پروتئین می باشد

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو پنجشنبه, 06 خرداد,1400
مولدین خاویاری و تزریق هورمون در رسیدگی نهایی جنسی

اگر دامنه GV تخمک بین 6 تا 9 و میانگین 7 محاسبه گردد و شرایط جسمی، شاخص های تخمک و شرایط آب و دما مناسب باشد احتمال جوابدهی مولدینی که روند پرورش خوبی را گذرانده باشند به تزریق هورمون حداکثر می باشد.

ادامه مطلب...
توسط آبزیکو پنجشنبه, 30 اردیبهشت,1400
رفع چسبندگی تخم ماهی خاویاری

ارائه راهکارهایی با حداقل هزینه و حداکثر تاثیر بر به حداقل رساندن تخم های قارچ زده و مرده، کاهش مدت زمان رفع چسبندگی، عدم تاثیر منفی بر میزان تفریخ شدن تخمها و بازماندگی لارو ضروری می باشد.

ادامه مطلب...